středa 2. března 2016

Co je to vlastně ten bigbít„Byl jsi včera na tom bigbítu?“
„Potkal jsem ji na bigbítu...“
„Je mi špatně, včera jsem se na bigbítu ožral...“
Tyto a další podobné věty můžeme slýchat na konci víkendu v množství obcí a vesnic napříč celou naší republikou (často ještě ve formulaci „na bigbítě“). To proto, že se v tamním kulturáku nebo na plácku vedle fotbalového hřiště konal bigbít.
I když má slovo bigbít vícero významů, v kontextu výše zmíněných vět znamená taneční zábavu, kde hraje rocková kapela, všichni přítomní se opijí (nezřídka i sami muzikanti), spárují se a zamilují, Jarda s Luďkem si dají po hubě, protože Anča ze Lhoty dala přednost tomu prvnímu, načež se nad kelímkem laciného truňku velkolepě smíří.
Bigbít je v podstatě český unikát – nikde ve světě se podobné zábavy nekonají. Bigbít totiž, narozdíl od koncertu, trvá podstatně déle a kapela na něm nehraje tak důležitou roli, na bigbít se totiž chodí za zážitkem – možná právě pro tu ránu pěstí, možná pro vášnivý polibek ve stínech za kulturním domem, možná pro tanec s vyhlédnutou osobou, možná pro stovku jiných...
Na bigbítu se tančí. Zní-li rychlá píseň, jsou tanečníci rozděleni po skupinkách v kruzích, někteří tak logicky tančí zády ke kapele. Když tato spustí píseň pomalou, takzvaný ploužák, kruhy se rozpadnou v jednotlivé páry (což může vyústit ve zmíněný spor Jardy a Luďka). Tancem se pro potřeby bigbítu rozumí všelijaké poskakování a natřásání, mávání rukama a pohazování hlavou, to všechno jsou pohyby vlivem nedostatku rytmického cítění nebo vlivem zkonzumovaného alkoholu dosti chaotické a neuspořádané.
Jak už bylo řečeno, bigbít se koná většinou na vesnici. Místní kulturák už sice pamatuje lepší léta, hospodský má v nabídce pouze pivo, rum a zelenou, i přesto je bigbít tak trochu svátkem – ovšem zatímco v plesové sezóně dámy kontrolují bezchybnost svých večerních rób, slečny jdoucí večer na bigbít pečlivě zjišťují, zda-li jsou džíny roztrhány na správných místech nebo odhaluje-li přiléhavé tričko jejich ňadra tak akorát (tedy tak, aby své přednosti dostatečně ukázaly ale zároveň nebyly označeny za kurtizány).
Bigbít je fenomén. Každý víkend stovky kapel v celé republice vyrazí o několik vesnic dál, aby bigbít mohl proběhnout. Je jasné, že všechna výše zmíněná fakta velkou spoustu lidí odradí a patrně i trochu vyděsí, na druhou stranu právě ona fakta přitáhnou do všech těch polorozpadlých sálů dostatek Mániček všeho věku. To proto, že Máničky bigbít milují, nemohou bez něj žít a nedokážou si ho odepřít.

1 komentář:

  1. Petře, musim uznat, že jsem na to narazil náhodou a teda musim říct, že mi to dělá úsměv na rtu! :)

    OdpovědětVymazat